abcabcabc 10 آسانسور مجذوب کننده دنیا | .: مهتری
چهار شنبه , 16 ژانویه 2019

10 آسانسور مجذوب کننده دنیا

۱- بالابر سانتا جوستا (پرتغال)

Santa Justa Lift (Portugal)

بالابر سانتا جوستا ( Elevador de Santa Justa or do Carmo) در شهر لیسبون پرتغال و در خیابان سانتا جوستا قرار دارد. این خیابان خیابانهای پائین شهر را به میدان اوفیل کارمو وصل میکند.

این بالابر توسط “رائول مسنیر” طراحی شده و ساخت آن از 1900 آغاز و در سال 1902 پایان یافته. طرح اولیه با نیروی بخار کار میکرد ولی در سال 1907 تبدیل به موتور الکتریکی شد. این بالابر آهنی 45 متر ارتفاع داشته و به سبک نئوگوتیک آذین شده.

۲- طاق دروازه در ایالت میسوری (The Gateway Arch)

The Gateway Arch (Missouri)

یکی از دیدنیهایی که حتما باید از نزدیک تماشا کرد و در سنت لوپیس ایالت میسوری آمریکا قرار دارد طاق Gateway میباشد. در طبقه همکف مسافران در گروههای ‍‍‍‍‍‍5 نفری سوار کوپه تخم مرغی شکل میشوند. هشت کابین تخم مرغی شکل مانند یک قطار به همدیگر وصل هستند. هرکدام از این کوپه ها به ازای هر 5 درجه موقعیت خود را درست میکنند تا در طول طاق بصورت عمودی قرار بگیرند.

بالا رفتن در میان این کابین 5 دقیقه طول میکشد و پائین آمدن 3 دقیقه. کابین ها پنجره های باریک شیشه ای دارند تا مسافرین مسیر داخلی و همچنین سازه طاق را از داخل تماشا کنند.

3- آسانسور (Hammetschwand Elevator) در سوئیس

Hammetschwand Elevator (Switzerland)

بلندترین آسانسور خارجی (هوای آزاد) اروپا در سوئیس قرار دارد که مسافران را در کمتر از یک دقیقه 153 متر به بالا می برد. در زمان ساخت این آسانسور سرعت یک متر بر ثانیه داشت که مسافر داخل کابین آسانسور نزدیک به سه دقیقه میتوانست از بودن در آسانسور و تماشای مناظر اطراف لذت ببرد. کابین قدیمی این آسانسور از چوب با رویه فلز روی ساخته شده بود که میتوانست 8 نفر مسافر را در خود جای دهد. پس از بازسازی و آپگرید آسانسور در سال 1935 سرعت آن به 2.7 متر بر ثانیه افزایش داده شد و کابین قدیمی با کابین جدید فلزی و سبک جایگزین شد. این آسانسور علاوه بر مرتفع ترین آسانسور در محوطه باز در قاره اروپا یکی از سریعترین آسانسورهای روی زمین نیز می باشد.

4- آسانسور لاکردا در برزیل (Lacerda Elevator)

Lacerda Elevator (Brazil)

پل ارتباطی بین سالوادور قدیم و جدید که 30000 نفر را در روز جابجا میکند. این مسافرت درون آسانسور 38 ثانیه طول میکشد و مبلغی بعنوان بلیط پرداخت میشود. ارتفاع این آسانسور به 72 متر میرسد و مانند آسانسور اشاره شده در لیسبون پرتغال دو قسمت از شهر با اختلاف ارتفاع را به هم وصل میکند. این در حالی انجام میگیرد که در حین مسافرت با این آسانسور از مناظر ساحلی اطراف نیز استفاده میشود.

5- آسانسور برج 101 طبقه تایپه (Taiwan) 

Taipei 101 (Taiwan)

سریعترین آسانسور جهان در این برج قرار دارد. این برج 1667 فوت (508.1 متر) ارتفاع و 101 طبقه دارد. برج دارای 67 آسانسور میباشد که دو عدد از این آسانسورها تا طبقه 89 کار کرده و لقب سریعترین آسانسورهای دنیا را دارند. سرعت این دو “موشک”  به یک کیلومتر در دقیقه (16.83 بر ثانیه) میرسد که 243 متر در دقیقه سریعتر از برج یوکوهاما در ژاپن است. اگر مقایسه کنیم یک خلبان هواپیما بصورت نرمال چه در صعود و چه در فرود سرعتش از 304 متر در دقیقه بصورت عمودی تجاوز نمیکند!

 6- آسانسور بایلونگ (China)

Bailong Elevator (China)

 این آسانسور بحث برانگیز با 326 متر ارتفاع شما را بر بالای صخره های عجیب ژانیاجی (Zhangjiajie) در چین میبرد. این آسانسور بعنوان سنگین ترین و بلندترین آسانسور هوای آزاد دنیا معروف است و تابحال سه رکورد گینس را از آن خود کرده:

  • بلندترین آسانسور هوای آزاد
  • بلندترین آسانسور دوکابینه با چشم انداز بیرون
  • پرترافیک ترین آسانسور جهان با بیشترین تعداد مسافر

اما آینده این آسانسور چندان مشخص نیست چون باعث بوجود آمدن مسائل محیط ریستی گردیده.

 7- آنسانسور لوور (France)

Louvre Elevator (France)

یک فشار به دکمه آسانسور داخل موزه لوور کافیست تا آن را از جا بپراند. گاهی پیش می آید که تکنولوژی هیدرولیک بیشتر به داد انسان می رسد و این آسانسور این مساله را ثابت میکند. قضیه به این تمام نمی شود. پیاده رو کشویی فقط زمانی بیرون می آید که آسانسور وارد جایگاه مخصوص خود برای پیاده و یا سوار کردن مهمانان می شود.

8- آسانسورهای برج ایفل (France)

Eiffel Tower (France)

در نگاه اول بخاطر فرم پایه های منحنی برج ایفل، اضافه کردن آسانسور به این سازه عظیم فلزی برای مهندسین بسیار سخت بنظر می رسد و قبلا نیز چنین مساله ای برای آنها پیش نیامده بود اما امروزه در هریک از چهار پایه این برج آسانسورها مشغول به کارند، یکی از این آسانسورها برای مهمانان رستوران برج که در بالای برج ایفل قرار دارد رزرو شده.

9- آسانسور شیبدار هتل لاکسور در لاس وگاس (United States)

Luxor Inclinator Elevator (Nevada)

این اسانسور شیبدار در لاس وگاس، نوادا و در هتل لاکسور قرار دارد. حجم این کازینو بصورت هرم می باشد بنابراین این آسانسور ضمن بالا رفتن، با زاویه 39 درجه به طرف مرکز هرم نیز حرکت میکند. بازدید کننده ها لقب “Inclinator” را به آن داده اند که بهیچوجه صحیح نمیباشد. آسانسورهای  (Inclinator) نوعی بالابر پله ای بودند که در سالهای دور بوسیله یک شرکت آمریکایی ساخته میشد و آسانسوری که در هتل لاکسور نصب شده نوع مورب از آسانسور اوتیس می باشد.

10- آسانسور شهرداری شهر اورگون

Oregon City Municipal Elevator (Oregon)

این یکی واقعا منحصر بفرد است چون تنها آساوسنرو هوای آزاد در آمریکاست. و البته فقط چهار عدد در دنیا وجود دارد. این آسانسور دو محله را که در همسایگی یکدیگر قرار دارند به هم وصل میکند. مردم محلی تا سال 1915 که اولین آسانسور ساخته شد مجبور بودند از پله های داخل صخره رفت و آمد کنند. و آسانسور ساخته شده نیز از نیروی آب برای بالا بردن مردم بهره میبرد و هر رفت سه دقیقه طول میکشید تا اینکه آسانسور جدید در سال 1955 ساخته شد. برج مدور این آسانسور به بازدیدکننده ها اجازه میدهد تا آبشار ویلامت و پل شهر اورگون و پل آبرنتی را مشاهده کنند.

سری به اینجا بزنید!

استفاده از درخت در ساختار ساختمان

ما میتوانیم با طبیعت باشیم یا در برابر آن قد علم کنیم. در این بین بعضی از معماران تصمیم گرفتند تا حد وسط را در پیش بگیرند. آنها بجای اینکه درختها را قطع کنند و خانه های خود را بسازند از همان درختها به عنوان قسمتی از ساختار جدید استفاده کردند.

abcabcabc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *