abcabcabc عکسهای رنگی شده که تاریخ را زنده میکنند. | .: مهتری
چهار شنبه , 16 ژانویه 2019

عکسهای رنگی شده که تاریخ را زنده میکنند.

تا سال 1970 عکاسی رنگی بسیار کمیاب بود و البته وقتی ما آن دوره را پیش چشم خود مجسم میکنیم بیشتر تصاویر و منظره های سیاه و سفید را جلو چشممان میبینیم. اما امروزه تکنولوژی ما را قادر کرده تا بتوانیم عکسهای تاریخی را رنگی کنیم و این فرصت را به ما میدهد تا به دنیا همانطور که قبلا بوده نگاه کنیم و واقعا تماشایی و جذاب است.

این شاخه جدید هنری دیدگاه ما را نسبت به تاریخ کاملا عوض میکند. رنگی کردن عکس های تاریخی که اواخر 1800 و اوایل 1900 میلادی گرفته شده‌اند آنها را از چیزی تاریخی و قدیمی و متفاوت به صحنه ای از امروز تغییر میدهند.

عکس رنگی آلبرت اینشتین که در کنار آب نشسته ذهنیت جدیدی از این نابغه به ما میدهد واو را از یک اثر تاریخی به یک استعداد زنده و حاضر عوض میکند. و یا تصویر رنگی شده آدری هپبورن طرز تفکر ما را از زیبایی عوض میکند و او یکباره از یک تصویر تاریخی به یک زیباروی عصر حاضر و امروزی تغییر چهره میدهد.

رنگی کردن تصاویر از رویدادهای تاریخی توسط هنرمندانی مانند “جردن للوید” ، “دانا کلر” و “سانا دولاوی” تاریخ وقوع این رویدادها را دهه ها و حتی یک قرن کامل به جلو می‌کشد.

عکس کودکی در ویرانه های جنگ – لندن ، 1945

(valdigtmycketfarg)
عکس-تاریخی-رنگی-01

فاجعه هیدنبرگ، 1937

فاجعه هیندنبورگ(به انگلیسی: Hindenburg disaster)به واقعه آتش‌سوزی در کشتی هوایی ال‌زد ۱۲۹ هیندنبورگ که یک کشتی هوایی آلمانی و در حال حمل مسافر به نیوجرسی، به علت برخورد با دکل زمینی در نیوجرسی در تاریخ ۶ مه ۱۹۳۷ آتش گرفته و سقوط کند.

در طی این سانحه، 13 مسافر، 22 خدمه کشتی و یک نفر از کارگرانی که روی زمین در حال کمک بودند، کشته می شوند. 62 نفر از مسافران نجات پیدا می کنند. این واقعه سبب بازنگری در قوانین مربوط به استفاده از کشتی هوایی برای حمل و نقل و سرآغازی برای منسوخ شدن استفاده از کشتی های هوایی شود.

عکس-تاریخی-رنگی-02

کمانداران ژاپنی، حدود 1860

(Jordan J Lloyd)
عکس-تاریخی-رنگی-03

منظره ای از بالاشهر “نشویل” ، 1864

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-04

آلبرت آینشتن،‌1921 

colorized-old-photos-11

آلبرت اینشتین در جزایر لانگ آیلند ، 1939

(Paul Edwards)
عکس-تاریخی-رنگی-07

محله فقیرنشین بالتیمور، 1938

(Jordan J Lloyd)
عکس-تاریخی-رنگی-09

یک کارگر بیکار چوب بری با همسرش، حدود 1939

Colorized Historical Photos

نیروهای انگلیسی درحال اعزام به خط مقدم جبهه

عکس-تاریخی-رنگی-10

اسکار دوم پادشاه سوئد و نروژ ، 1880

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-11

یک مغازه قدیمی دوران عصر تب طلا در آمریکا ، گوردونتون، کارولینای شمالی ، جولای 1939

(Jordan J Lloyd)
عکس-تاریخی-رنگی-16

تصادف اتومبیل در واشینگتون دی سی ، 1921

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-17

چارلز داروین ، 1874

(به انگلیسی: Charles Robert Darwin) (زادهٔ ۱۲ فوریه ۱۸۰۹ – درگذشتهٔ ۱۹ آوریل ۱۸۸۲)، زیست‌شناس بریتانیایی و واضع نظریه فرگشت است. از آثار او می‌توان خاستگاه گونه‌ها یا «منشأ انواع» (۱۸۵۹) و تبار انسان، و انتخاب طبیعی در ارتباط با جنسیت (۱۸۷۱) را نام برد. او از اعضای انجمن سلطنتی بریتانیا بود. از کتاب او با نام کامل «خاستگاه گونه‌ها به وسیله انتخاب طبیعی» به عنوان یکی از مهمترین کتاب‌های دنیا یاد می‌شود.

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-18
colorized-old-photos-24

آبراهام لینکلن

(به انگلیسی: Abraham Lincoln) (زاده ۱۲ فوریهٔ ۱۸۰۹ – درگذشته ۱۵ آوریل ۱۸۶۵) شانزدهمین رئیس‌جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا و به عنوان اولین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا که از حزب جمهوری‌خواه بود.

آبراهام لینکلن به عنوان نخستین رئیس جمهور از حزب جمهوری خواه آمریکا انجام وظیفه نمود. امروز او بدین جهت مشهور است که به تاریخ برده‌داری در آمریکا خاتمه داد و ایالات متحده آمریکا را با نظارت بر مسائل مربوط به جنگ در دوران جنگ داخلی آمریکا پابرجا نگه داشت. او پایه‌گذار خردورزی، آزادی، برابری، دموکراسی و احیاگر اندیشه‌های والای انسانی بود. او همچنین ژنرالها را انتخاب کرد و استراتژی آنها را تایید نمود، افسران ارشد غیر نظامی را برگزید، بر دیپلماسی، عزل و نصب و فعالیتهای حزب نظارت کرد، و از طریق پیام‌ها و سخنرانی‌ها نظرات عموم را جلب نمود. توان بالای او در سخنوری قدرت تأثیر گذاری او را افزایش می‌داد. نطق گتیسبرگ وی تأثیر ماندگاری بر ارزشهای آمریکا داشت.

لینکلن می‌بایست برای حفظ آمریکا برده داری را نابود می‌کرد و این کار را با اعلامیه آزادی بردگان و متمم سیزدهم قانون اساسی ایالات متحده به انجام رساند. او شخصاً مسئولیت «بازسازی» را به عهده گرفت و در پی این بود که هرچه سریعتر کشور را دوباره یکپارچه سازد. «جمهوریخواهان تندرو» که طرفدار سیاستهای سختگیرانه‌تر بودند با او به مخالفت برخاستند.

توانمندی‌های او را در امر رهبری می‌توان به وضوح در مواردی همچون نخستین عملکرد دیپلماتیک وی در کنترل و اداره ایالت‌های مرزی گرفتار برده‌داری در اوایل جنگ، ناکام ساختن تلاش پارلمان برای سازمان دهی کابینه وی در سال ۱۸۶۲، گفته‌ها و نوشته‌های بسیارش که به بسیج کردن و انگیزه دادن به ناحیه شمال کمک شایانی کردند و فرونشاندن جنجال صلح در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸۶۴ آمریکا مشاهده کرد.

کوپرهدز او را به خاطر نقض قانون اساسی، پا را فراتر از قدرت اجرایی خود گذاشتن، اجتناب از سازش و مصالحه در امر برده‌داری، اعلام قانون ازدواج، معوق گذاشتن حکم احضار به دادگاه، دستور بازداشت ۱۸ هزار مخالف من‌جمله مقامات دولتی و ناشران روزنامه‌ها و کشتار صدها هزار مردان جوانی که به عنوان سرباز در جنگ خدمت می‌کردند، مورد انتقاد قرار داد. «جمهوری خواهان تندرو» نیز او را به دلیل عملکرد کندش در خاتمه دادن به برده داری و عدم اعمال خشونت کافی نسبت به مناطق اشغال شده جنوبی به باد انتقاد گرفتند.

تاریخ نویسان بر این باورند که لینکلن بر نهادهای سیاسی و اجتماعی آمریکا تأثیری ماندگار بر جای نهاد به ویژه اینکه این روال را در پیش گرفت که تمرکز قدرت را در دولت فدرال افزایش دهد و از قدرت دولتهای ایالتی بکاهد. اعتبار او مدیون نقش در تعریف مسائل بزرگ و مهم، سازمان دهی جنگ داخلی و پیروزی در آن، از بین بردن برده داری، تجدید نظر در ارزشهای ملی، تشکیل حزب سیاسی نوین و حفظ آمریکا است. ترور او در نگاه میلیونها تن از مردم آمریکا شهادت محسوب شد.

آبراهام لینکلن با ژنران ارشد “مک کلرناند” و “آلان پیمکرتون” ، 1862

colorized-old-photos-53

آبراهام لینکلن (رئیس جمهور آمریکا) ، 1865

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-19

تئودور روزولت (رئیس جمهور آمریکا)

(به انگلیسی: Therodore Roosevelt) (مرگ ۱۹۱۹ -زاده ۱۸۵۸) بیست و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوری‌خواه بود.

درخشان‌ترین دستاورد روزولت در میان سایر رئیس‌جمهورهای آمریکا این بود که وی توانست اولین جایزه نوبل را برای آمریکایی‌ها به ارمغان آورد. وی که در دور دوم ریاست ویلیام مک‌کینلی در کاخ سفید آمریکا معاونت وی را بر عهده داشت، پس از ترور او قدرت را در این کشور به دست گرفت.

روزولت در تاریخ سیاست خارجی آمریکا نیز دستاوردهای بی سابقه‌ای را به ثبت رساند. وی اجازه تحریک شورش در پاناما را صادر کرد تا از اعتراض‌ها و کارشکنی‌های کلمبیا در کانال پاناما خلاصی یابد. او همچنین با میانجیگری در جنگ روسیه و ژاپن به حفظ توازن قدرت در شرق کمک کرد. همین موضوع باعث شد تا وی اولین آمریکایی باشد که جایزه نوبل را دریافت می‌کند.

تئودور روزولت در رقابت‌های انتخاباتی سال ۱۹۰۴ بر رقیب دموکرات محافظه‌کار خود پیروز شد. روزولت در سال ۱۹۱۲ بار دیگر تلاش کرد تا نامزدی حزب جمهوریخواه را برای سومین دور ریاست بر کاخ سفید از آن خود کند. اما «ویلیام هووارد تافت» وزیر جنگ وی، در دور دوم ریاست جمهوری‌اش گوی سبقت را از وی ربود و توانست برای بار دوم از حزب متبوعش برای شرکت در رقابت‌های انتخابات سال ۱۹۱۲ کاندید شود.

وی یکی از نخستین آمریکایی‌هایی است که در رشته ورزشی جودو فعالیت داشت و به کمربند قهوه‌ای در این رشته دست پیدا کرد.

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-20

شهر لوئیز ول ، کنتاکی ، آمریکا ، 1937

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-21

خودسوزی راهب بودائی “سیچ گوانگ داک” ، 1963

او (زاده ۱۸۹۷- درگذشته ۱۱ ژوئن ۱۹۶۳) یک راهب بودایی ویتنامی بود که در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۳ در اعتراض به آزار رساندن کلیسا کاتولیک رومی حکومت ویتنام جنوبی، در جاده شلوغی در سایگون، خودسوزی نمود و درگذشت.

خودسوزی وی به طور گسترده در سراسر جهان انعکاس داشته و باعث جلب توجه بسیاری به این موضوع شد. پس از مرگ وی جسد وی دوباره سوزانده شد ولی قلب وی، به عنوان سمبلی از بوداسف، دست نخورده باقی گذاشته شد.

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-23

آنه فرانک ، 1942

(زاده ۱۲ ژوئن ۱۹۲۹ – درگذشته اوایل مارس ۱۹۴۵) یک یهودی آلمانی متولد شهر فرانکفورت بود که پس از مرگش به واسطهٔ چاپ دفترچهٔ خاطرات روزانه‌اش شهرت جهانی پیدا کرد. این خاطرات بازگوکنندهٔ مستندی از تجربهٔ پنهان شدن وی و خانواده‌اش در طول اشغال هلند توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم است.

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-24

آخرین بوسه قبل از اعزام به جنگ (V-J Day) ، میدان تایمز ، 1945

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-27

نیکولا تسلا

زاده ۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶ در امپراتوری اتریش-مجارستان – متوفی ۷ ژانویه ۱۹۴۳ در نیویورک در ایالت نیویورک، مخترع، مهندس برق و مهندس مکانیک صربی الاصل آمریکایی است. وی بیشتر به دلیل سهمش در طراحی سیستم نوین برق‌رسانی براساس جریان متناوب (AC) شناخته می‌شود.

تسلا پیش از مهاجرت به آمریکا، در زمینهٔ مکالمه از راه دور و مهندسی برق تجاربی کسب کرده بود. وی در سال ۱۸۸۴ به ایالات متحدهٔ آمریکا مهاجرت کرد تا در شهر نیویورک برای توماس ادیسون مشغول به کار شود. تسلا پس از مدتی کوتاه با کمک حامیان مالی فعالیت مستقل خود را آغاز و با احداث آزمایشگاه‌ها و کارخانجاتی، اقدام به تولید طیف گسترده‌ای از محصولات الکتریکی کرد.

حق امتیاز موتور القایی و ترانسفورماتور جریان متناوب که از اختراعات ثبت شدهٔ تسلا هستند، توسط جورج وستینگهاوس، که برای مدت کوتاهی نیز تسلا را به عنوان مشاور خود استخدام کرده بود، خریداری شد. فعالیت‌های تسلا در سال‌های آغازین توسعه توان الکتریکی همچنین منجر به وارد شدن او در اختلافات شرکتی بر سر اتخاذ جریان متناوب یا جریان مستقیم به عنوان استاندارد انتقال توان الکتریکی شد. از این اختلافات به نام جنگ جریان‌ها یاد می‌شود.

تسلا امروزه مخترع رادیو و نیز «مخترع قرن بیستم» شمرده می‌شود.

تسلا حداقل در سه کشور، کرواسی، صربستان و ایالات متحده آمریکا به عنوان قهرمانی ملی مورد تجلیل است.

Tesla Sarony.jpg
عکس-تاریخی-رنگی-25

نوازنده مشهور بلوز ساکسیفون “Big Jay McNeely” در تالار المپیک، 1953


عکس-تاریخی-رنگی-201

الیزابت تیلور 1956 – “Elizabeth Taylor”

(به انگلیسی: Dame Elizabeth Rosemond “Liz” Taylor, DBE) (متولد ۲۷ فوریه ۱۹۳۲ – مرگ ۲۳ مارس ۲۰۱۱) بازیگر سرشناس یهودی‌تبار آمریکایی و برندهٔ دو جایزه اسکار برای بهترین بازیگری بود. وی از مشهورترین بازیگران انگلیسی-آمریکایی سینمای هالیوود بود.

الیزابت تیلور که دارای لقب سلطنتی ”’دیم”’ بود، با بازی در فیلم‌هایی چون کلئوپاترا (۱۹۶۳)، چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد (۱۹۶۶) و گربه روی شیروانی داغ (۱۹۵۸) به یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین چهره‌های سینمای جهان تبدیل شد.

زندگی خصوصی پر ماجرای او در کنار فیلم‌های موفق او و فعالیت‌های بشردوستانه اش همواره او را که از ۱۲ سالگی با بازی در فیلم ولوت ملی| (۱۹۴۴) شناخته شد، در شهرت نگه داشت.

عکس-تاریخی-رنگی-15

چارلی چاپلین 27 ساله ، 1916

عکس-تاریخی-رنگی-14

مارک تواین ، حدود سال 1900

نویسنده آمریکایی و خالق آثار معروفی چون “تام سایر” و “هاکلبری فین”

عکس-تاریخی-رنگی-13

والت ویتمن

(به انگلیسی: Walt Whitman) (‏ ۱۸۹۲ – ۱۸۱۹)، شاعر مدرن و روزنامه‌نگار آمریکایی است که او را پدیدآورنده شعر آزاد آمریکا می‌دانند.

والت ویتمن شاعر آمریکایی ، 1868.

colorized-old-photos-15

والت ویتمن شاعر آمریکایی ، 1887

عکس-تاریخی-رنگی-12

مسئول تبلیغات نازی “چوزف گوبل” در حال اخم کردن به به عکاس یهودی ، 1933

عکس-تاریخی-رنگی-08

آدری هپبورن 

(به انگلیسی: Audrey Hepburn) (راده ۴ مه ۱۹۲۹ – درگذشته ۲۰ ژانویه ۱۹۹۳) هنرپیشه مشهور بریتانیایی هلندی‌تبار متولد بلژیک سینما و تئاتر بود.

وی با فیلم‌هایی چون «بانوی زیبای من» و «صبحانه در تیفانی» شناخته شده است. این هنرپیشه باریک‌اندام و خوش‌پوش، به‌خاطر زیبایی فریبنده، ایفای نقش ماهرانه و در عین حال معصومانه‌اش در فیلم‌ها و اقدامات بشردوستانه‌اش برای کودکان نیازمند، شهرت داشت. هپبورن همچنین چهار بار نامزد جایزه اسکار شد و در سال ۱۹۵۳ موفق به بردن جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی در فیلم تعطیلات رومی شد.

عکس-تاریخی-رنگی-06

عملیات انفجار اتمی تقاطع

(به انگلیسی: Operation Crossroads) نام یک سری از آزمایش‌های سلاح هسته‌ای بود که توسط ایالات متحده آمریکا در اواسط سال ۱۹۴۶ در آب‌سنگ حلقوی بیکینی صورت گرفت. این آزمایش اولین استفاده از سلاح‌های هسته‌ای پس از انفجار فت من در تاریخ ۹ آگوست ۱۹۴۵ بود.

(Sanna Dullaway)
عکس-تاریخی-رنگی-26

اوسکار-کلود مونه

(به فرانسوی: Oscar-Claude Monet) ‏(۱۴ نوامبر ۱۸۴۰ – ۵ دسامبر ۱۹۲۶) بنیانگذار نقاشی دریافتگری (امپرسیونیسم) فرانسوی بود. اصطلاح امپرسیونیسم از یک از نقاشی‌های او با عنوان دریافتی از طلوع آفتاب گرفته شده است.

کلود مونه ، 1923

colorized-old-photos-1

ژنرال سرتیپ و هنرپیشه جیمز استوارت

(به انگلیسی: James Stewart) (زاده ۲۰ مه ۱۹۰۸ – درگذشته ۲ ژوئیه ۱۹۹۷) بازیگر آمریکایی بود. مؤسسه فیلم آمریکا در سال ۱۹۹۹ او را در رده سوم برترین هنرپیشگان مرد تاریخ سینما قرار داد.

او در بیست حمله علیه نازی ها در اروپا و همچنین در جنگ ویتنام حضور داشت.

colorized-old-photos-2

 پابلو پیکاسو

(به اسپانیایی: Pablo Ruiz y Picasso) نقاش، شاعر، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک کار اسپانیایی و یکی از برترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سده ۲۰ میلادی بود. او به همراه ژرژ براک، نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبک کوبیسم را پدید آورد. از جمله آثار مشهور او می‌توان به دوشیزگان آوینیون و گرنیکا اشاره کرد. پیکاسو بیشتر عمر خود را در فرانسه به سر برد. او به دلیل جستجوگری، نوآوری، پرکاری و اثرگذاری بر معاصران، یکی از مهم‌ترین هنرمندان سده بیستم به شمار می‌آید.

colorized-old-photos-3

لو گریک ، چهارم جولای 1939

بازیکن مشهور بیس بال، این تصویر درست بعد از سخنرانی معروف او گرفت شده. او دو سال بعد بر اثر بیماری ALS درگذشت.

colorized-old-photos-4

میدان تایمز، نیویورک ، 1947 

(Jordan J. Lloyd)
colorized-old-photos-5

“لی هاروی اوسوالد” 1963

در حال انتقال به بازجویی قبل از بازداشت به جرم قتل رئیس جمهور “جان اف کندی”
colorized-old-photos-6

هلن کلر

(به انگلیسی: Helen Adams Keller) (زاده ۲۷ ژوئن، ۱۸۸۰، تاسکامبیا، آلاباما – درگذشته ۱ ژوئن، ۱۹۶۸، ایستن، کنتیکت) نویسنده نابینا و ناشنوا و فعال سوسیالیست آمریکایی بود.

هلن کلر، در ۲۷ ژوئن ۱۸۸۰ در «تاسکامبیا» در ایالت آلاباما، متولد شد. او هنگامی که ۱۸ ماه بیشتر از زندگی‌اش نمی‌گذشت، در اثر مبتلا به بیماری مننژیت ،بینایی و شنوایی خود را از دست داد و ارتباطش با دنیای بیرون قطع شد. هنگامی که کلر شش سال داشت، او را به الکساندر گراهام بل نشان دادند و گراهام بل پس از معاینه، یک معلم ۲۰ ساله به نام آن سالیوان (میسی) را که در مؤسسهٔ آموزش نابینایان پرکینز در بوستون فعالیت می‌کرد، برای آموزش او فرستاد. چنان‌که کلر بعدها دربارهٔ خود می‌نویسد، زندگی واقعی او در یک روز از ماه مارس سال ۱۸۸۷ وقتی که تقریباً ۷ ساله بود، با ورود معلمش به زندگی او آغاز شد. او از این روز به عنوان مهم‌ترین روزی که در زندگی به خاطر دارد، یاد می‌کند. سالیوان معلمی سخت‌کوش و فوق‌العاده بود که از مارس ۱۸۸۷ تا پایان عمر خود در اکتبر ۱۹۳۶، در کنار کلر ماند.

سالیوان با فشار دادن علاماتی توسط انگشتان خود، به عنوان حروف، بر کف دست هلن با او ارتباط برقرار می‌کرد و از این راه برای آموزش کلمات به او استفاده می‌نمود. در عرض چند ماه کلر فرا گرفت که چگونه اشیایی را که لمس می‌کند، به آن حروف ربط دهد و آنها را هجی کند. او همچنین، موفق شد تا به وسیله لمس کارتهایی که حروف برجسته بر آنها نوشته شده بود، جمله‌هایی را بخواند و با کنار هم چیدن حروف در یک لوح، خود جمله بسازد. بین سالهای ۱۸۸۸ و ۱۸۹۰، کلر زمستان‌ها را در مؤسسه پرکینز، برای آموزش خط بریل گذراند، سپس زیر نظر «سارا فولر» در بوستون، برای آموختن صحبت کردن، دوره‌ای آموزشی و تدریجی را آغاز کرد. او همچنین لب‌خوانی از طریق لمس دهان و گلوی شخص صحبت کننده را فرا گرفت.

هلن کلر در حال دیدار با کمدین مشهور  چارلی چاپلین ، 1918

colorized-old-photos-7

دو دختر در حال حمل قطعه های یخ ، 1918

colorized-old-photos-8

 آشپز همبرگر فروشی در حال برگرداندن همبرگر  ، 1938 – (Burger Flipper)

(Jordan J. Lloyd)
colorized-old-photos-9

وینستون چرچیل

سِر وینستون لئونارد اسپنسر چرچیل (به انگلیسی: Sir Winston Leonard Spencer-Churchill) (زادهٔ ۳۰ نوامبر ۱۸۷۴ – درگذشتهٔ ۲۴ ژانویهٔ ۱۹۶۵) سیاست‌مدار و نویسندهٔ بریتانیایی است که بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵، یعنی در طول جنگ جهانی دوم، و بار دیگر بین سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۵ نخست‌وزیر بریتانیا بود. او افسر ارتش بریتانیا نیز بود. چرچیل جایزهٔ نوبل ادبیات در سال ۱۹۵۳ را به‌خاطر نوشته‌هایش دریافت کرد.

مجلهٔ تایم در سال ۱۹۴۹ وینستون چرچیل را به‌عنوان «مرد نیمهٔ اول قرن بیستم» انتخاب کرد. چرچیل در میان عامهٔ مردم مظهر زیرکی و نیرنگ است. چرچیل سال ۱۹۴۰ نیز به‌عنوان مرد سال تایم انتخاب شده‌بود.

وینستون چرچیل ، 1941

colorized-old-photos-10

پارک میدان مدیسون ، نیویورک ، حدود 1900 

colorized-old-photos-12

مریلین مونرو

نورما جین مورتنسون (به انگلیسی: Norma Jeane Mortenson) معروف به مِریلین مونرو (به انگلیسی: Marilyn Monroe)‏ (۱ ژوئن ۱۹۲۶ – ۵ اوت ۱۹۶۲) بازیگر، خواننده و مانکن مشهور آمریکایی بود. وی در سن ۳۶ سالگی و در اوج محبوبیت درگذشت. مریلین مونرو از مهمترین بازیگران قرن بیستم است، زیبایی و بی پروایی مریلین، او را تبدیل به سمبل جذابیت جنسی در دهه ۵۰ کرد.

عکس Marilyn Monroe

colorized-old-photos-13

جوآن کراوفورد

(به انگلیسی: Joan Crawford) هنرپیشهٔ آمریکایی سینما، تئاتر و تلویزیون

جوآن کراوفورد سر صحنه فیلم (Letty Lynton, 1932)

colorized-old-photos-18

سربازان ایالات متحده در حال استراحت ، 1863

colorized-old-photos-23

دو سرباز جنگ جهانی دوم در حال نشان دادن گلوله توپ بعنوان تخم مرغ رنگی جشن Easter


colorized-old-photos-25

کلینت ایستوود در حال کار بر روی اتومبیل جاگوار مدل “

1958 Jag XK 120″

خود ، 1960

کلینت ایستوود ، 1962.

colorized-old-photos-26

وی اچ مورفی در حال تست جلیقه ضد گلوله، 1923

colorized-old-photos-27

لوئیز آرمسترانگ نوازنده مشهور ترومپت در حال تمرین در پشت صحنه ، 1946

colorized-old-photos-31

 لوئیز آرمسترانگ و در حال نواختن برای همسرش ، مصر ، 1961

colorized-old-photos-37

“شاهین سرخ” از قبیله “اوگالا سیاکس” بر پشت اسب ، 1905

(اطلاعات بیشتر)

colorized-old-photos-32

“بیب راث” بازیکن حرفه ای بیس بال ، 1920
colorized-old-photos-33

یک ایستگاه سوختگیری در واشینگتن دی سی

(Patty Allison)
colorized-old-photos-34

پسرها در حال خرید گل ، 1908
(Patty Allison)
colorized-old-photos-35

یک کشاورز اوکلاهما در زمان طوفان گردوغبار ، 1939

(Jordan J. Lloyd)
colorized-old-photos-36

پل بروکلین 1904

colorized-old-photos-38

دو مشت زن در آخر مسابقه 

colorized-old-photos-39

عکس بازداشت از متهم استرالیایی در دهه 1920 از بایگانی پلیس ساوث ولز

عکس بازداشت (به انگلیسی: Mug Shot) اصطلاحی برای عکس پلیس و یا بایگانی عکس پلیس است. این عکس به طور معمول از یک فرد پس از دستگیری گرفته می‌شود.
colorized-old-photos-40

“سوفیا لورن” و “جین منسفیلد”

سوفیا لورن (به ایتالیایی: Sophia Loren) (زادهٔ ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴ در رم) بازیگر ایتالیایی برندهٔ جایزه اسکار است.

لورن را به عنوان مشهورترین بازیگر ایتالیایی نیز می‌شناسند. وی علاوه بر برنده شدن جایزه اسکار فیلم غیرانگلیسی زبان برای فیلم دو زن، یک جایزه گرمی، پنج جایزه گلدن گلوب، یک جایزه بفتا و یک جایزه لوارل را نیز برنده شده است.

از فیلم‌های معروف وی می‌توان به دو زن (۱۹۶۰)، دیروز، امروز، فردا، ازدواج به سبک ایتالیایی (۱۹۶۴) و یک روز بخصوص (۱۹۷۷) اشاره کرد.

 

جین منسفیلد (به انگلیسی: Jayne Mansfield) (۱۹ آوریل ۱۹۳۳ – ۲۹ ژوئن ۱۹۶۷) یک بازیگر آمریکایی

colorized-old-photos-41

سه برادر ، از راست به چپ ، جان اف کندی رئیس جمهور آمریکا- ادوارد تد کندی – رابرت کندی

colorized-old-photos-42

تیم قایقرانی دانشگاه کارنل ، 1907

colorized-old-photos-44

هنری فورد

(به انگلیسی: Henry Ford) (زاده ۳۰ ژوئیه ۱۸۶۳ – درگذشته ۷ آوریل ۱۹۴۷) کارآفرین، مخترع، نویسنده و نظریه‌پرداز آمریکایی بود، که شرکت خودروسازی فورد را در سال ۱۹۰۳ تاسیس نمود.

هنری فورد ، 1919 

colorized-old-photos-48

یک خلبان نیروی هوائی سلطنتی در حال اصلاح و خواندن کتاب بین ماموریت

colorized-old-photos-49

آلفرد هیچکاک

سر آلفرد جوزف هیچکاک (به انگلیسی: Alfred Hitchcock) (زاده ۱۸۹۹ – درگذشته ۱۹۸۰) کارگردانی بریتانیایی که فعالیت عمده‌اش در ایالات متحده آمریکا بوده است. هیچکاک بیشتر در زمینه فیلم‌های معمایی و دلهره‌آور فعالیت داشت. هیچکاک طی شش دهه، در ساخت بیش از پنجاه فیلم شرکت داشت (از فیلم‌های صامت تا فیلم‌های تکنی‌کالر) و تا به امروز به عنوان سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین کارگردان فیلم‌های سینمایی شناخته می‌شود.

از فیلم‌های معروف او می‌توان به سرگیجه، پنجره پشتی، شمال با نورث‌وست، روانی، بدنام، ربه‌کا و پرندگان اشاره کرد.

او در سال ۱۹۵۶ تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت. مجله مووی میکر (فیلم‌ساز) هیچکاک را تاثیرگذارترین فیلم‌ساز همه دوران‌ها معرفی کرد، و اکثریت قریب به اتفاق، او را یکی از مهمترین هنرمندان تاریخ سینما می‌شناسند.

نشریه معتبر سینمایی سایت اند ساوند آلفرد هیچکاک را، بهترین کارگردان تمام ادوار سینمای انگلستان معرفی کرده است. مجله سینمایی توتال فیلم او را بزرگترین کارگردان سینمای جهان در تمام دوران‌ها برگزید. در نظر سنجی بنیاد فیلم آمریکا ۴ فیلم آلفرد هیچکاک به نام‌های سرگیجه، روانی، شمال با نورث‌وست و پنجره پشتی در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ قرار گرفتند.

colorized-old-photos-51

منابع:

Reddit
www.earthweareone.com

سری به اینجا بزنید!

تبریز مهد نقاشی و نگارگری، مرکز مینیاتور ایران

مکتب تبریز اول یا مکتب مغول اولین مکتب نگارگری ایرانی است که در تبریز پایه‌ریزی شده و به همین دلیل آن را مکتب تبریز نامیده‌اند. این مکتب مصادف با حکومت ایلخانان مغول در ایران است که مرکز خود را تبریز قرار دادند. این مکتب، دوره آغاز ورود عناصر چینی به حوزه‌ی نگارگری ایرانی به حساب می‌آید. در این دوره تأثیر نقاشی چینی بر روی نگارگران ایرانی واضح است.

abcabcabc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *