abcabcabc 25 راه پله غیرمعمول و خلاقانه | .: مهتری
چهار شنبه , 16 ژانویه 2019

25 راه پله غیرمعمول و خلاقانه

اگر شماهم خانه ای ساخته باشید که از یک طبقه بلندتر باشد، حتما به راه پله نیاز خواهید داشت. وقتی اسم “راه پله” به گوشتان میخورد چه چیزی در نظرتان مجسم میشود؟ اجازه بدهید حدس بزنم … یک راه پله با قیافه و حجم معمولی که یک بچه 5 ساله هم بتواند از آن بالا برود، درسته؟ اما چرا فراتر از این نرویم؟

برای اینکه قوه خلاقیت شما رو تحریک کنیم، 25 طراحی غیرمعمول و البته خلاقانه را به شما نشان خواهیم داد که تقریبا در خانه ای مثل مثل خانه خود ما ساخته شده و برای رفتن از طبقه ای به طبقه دیگر کاربرد دارند!!!!

1-  زیرپله ها

استفاده از زیرپله  به جای انباری زیاد چنگی به دل نمیزنه. پس از ریلهای کشویی مناسب برای متحرک کردن آن میتوان استفاده کرد. (طراحی توسط Deriba Furniture)

2- پله هایی با طراحی هوس انگیز

این پله های ادامه دار و پیچشی که از یک طرح گرافیکی نسبتا ساده و خطوط اون تشکیل شده راه خودشان را در خانه ادامه میدهند. در حالیکه از گوشه اتاق به پله و یا خطوط عمودی تبدیل میشوند، مثل غول چراغ جادو در تمام خانه گسترده میشوند. از اتاق جان گرفته و از طریق پله به طبقه بالاتر راه پیدا میکنند. ( طراحی توسط Atmos Studio)

3- پله هایی که همدیگر را قطع میکنند

این پله ها برای یک خانه خصوصی در استکهلم سوئد و در سال 2006 ساخته شده اند. طراحان این پله “گابریل گوستاوسون” و “ماتیاس استالبوم” هستند.

(طراحی توسط  TAF arkitektkontor )

4- تخت و معلق

این پله های معلق نشیمن را به فضای خصوصی طبقه بالا وصل میکند ( طراحی توسط ecole)

5. پله های درختی

درخت فلزی زیبا بجای نرده عمل میکند (طراحی توسط  Architetture del Ferro)

6. راه پله گرد همراه با سرسره

راه پله سرگرم کننده با طراحی جالب همراه با سرسره ای برای کودکان.

7. پله های رنگی خانه رنگین کمان

خانه رنگین کمان یک واحه سحرآمیز میان یک خیابان شلوع پر از مردم و سر و صداست. وقتی شما برای اولین بار در این خانه قدم میگذارید، خود را در انبوهی از سرگرمی و رنگ و حرکت و احساس میبینید، در حالیکه دنیای معمولی را پشت سر نهاده اید. (طراحی توسط Ab Rogers)

8. پله های سوراخ پنیری

پله های سوراخ سوراخ از یک طرف با طراحی زیبا و از طرفی با نیم نگاهی به جزئیات برای یک خانواده جوان و خلاق همراه با دو کودک طراحی شده. این خانواده برای مرمت آپارتمان خود اقدام کردند که لازم دیدند طرح پله ها را با دیگر اجزا آپارتمان همخوان سازند. در حالیکه فضای  تاریخی را حفظ میکنند زیبایی را هم به خانه بیاورند با این تفاوت که یک جزء جدید به فضای زندگی اضافه کرده باشند. یک راه پله یا یک پنیر سوراخ سوراخ! (طراحی توسط Biljana Jovanović)

9. راه پله لوله ای همراه با رگهایی به رنگ خون!!

شاید خانه همانند ماشینی برای زندگی باشد، اما از طرفی یک مکانیزم لازم برای بدن است. ( طراحی توسط DMVA Architecten)

10. راه پله شبکه فلزی در Villa La Roche

دفتر معماری فرانسوی “Archiplein” طراح Villa La Roche در Rochebaudin با راه پله مرکزی پیچیده شده در شبکه فلزی نامنظم (طراحی توسط archiplein)

11. فروشگاه باربی شانگهای

در این فروشگاه نمایندگی فروش محصولات باربی کناره های راه پله گرد با هشتصد عروسک باربی محاصره شده. (طراحی توسط  Slade Architecture)

12. مدل نردبان زیرشیروانی

راه پله یک در میان بخاطر انسجام بین کاربرد، سازه و فرم طراحی شده. در عین کارآیی، پله ها از راحتی مناسب نیز برخوردارند، ایمن هستند و از نظر فضا کافی. طرفین باز پله ها محل مناسبی برای انبار و جاسازی است (طراحی توسط nC2architecture)

13. راه پله دپارتمان فلسفه دانشگاه نیویورک

احیای دوباره ساختمان کناری دانشگاه نیویورک ، دپارتمان فلسفه، در میان هاله ای از فضاهای جدید و نور و متریال احاطه شده. ستون راه پله جدید زیر نور طبیعی قرار دارد که سوراخهای روی راه پله ها باعث انتقال نور به طبقات پایین و شکست نور بصورت رنگین کمانی در طبقات میگردد. (طراحی توسط Steven Holl Architects)

14.  راه پله کتابخانه ای

فضای محدود خانه و نیاز مبرم مشتری به داشتن کتابخانه باعث بوجود آمدن کتابخانه راه پله ای شده. بطوریکه فضای بین پله های ساخته شده از درخت کاج انگلیسی یک ردیف کتاب در خود جای میدهند. (طراحی توسط Levitate Architects)

15. راه پله نواری

کانسپت ریبون لطیف آویزان از موقعیت آن در نشمین و مرکز خانه گرفته شده . این راه پله از ورق 10 میلیمتر فلز سخت ساخته شده، هر پله با پلت اضافه ای که آنها را بهم وصل کرده و درون دیوار قرار میگیرد به هم  وصل شده اند. این تکه ها باعث میشود که نیروی وارده به پله های پایینتر منتقل شود. (طراحی شده توسط HSH Architects)

16. راه پله گودزیلا!!

با در نظر گرفتن محدودیت فضایی، در امتداد زاویه تابش نوری که از پنجره های مخفی می تابد، احساس بی پایانی به بیننده میبخشد (طراحی توسط Chae-Pereira Architects)

17. پله هایی ساخته شده از اسکیت بورد

ردیفی از اسکیت پورد ها که برای باشگاه اسکیت سواری تدارک دیده شده بود. پایه آلومنیومی مخصوص با پایه هایی که فقط از یک طرف به دیوار بسته شده اند. قیافه و تعجب شاگردان وقتی از این پله استفاده میکنند دیدنیست.

18. راه پله ای در Northhampton

راه پله اسکلتی، همراه با انعکاش شیشه و بافت چوب (طراحی توسط Philip Watts)

19. پیش به سوی اتاق زیرشیروانی

کانسپت سیاه و سفید زیر لایه ای از یک طراحی رادیکال برای یک اپارتمان شهری در شمال شهر Graz. معمار مدرنیست، یک آپارتمان دهه 90 را به یک خانه چندمنظوره دفتر-خاته تبدیل کرده. جاییکه ساکنان خانه یک ترکیب کاربردی و طراحی خیالی را باهم تجربه میکنند. (طراحی توسط Schlosser und Partner)

20. زیرپله جادار

راه حلی خلاقانه برای استفاده از فضای زیر پله

21. راه پله و سرسره یکجا

معمار لندنی آلکس میشل بنا به درخواست فرزندانش یک سرسره در کنار راه پله خانه جدید خود قرار داد. (طراحی توسط Alex Michaelis)

22. خانه کمیته ملی المپیک

(طراحی توسط  Architects of Invention)

23. راه پله هیجان انگیز!

( طراحی توسط Sabina Lang and Daniel Baumann)

24. نوارهای الواری

یک راه پله عالی برای هنرکده ها پوشیده از چوب لمینت دار. تعدادی از رگه های چوب برای ایجاد جلوه دینامیکی رنگ آمیزی شده اند. (طراحی توسط  Tetrarc)

25. راه پله گرد و معلق

از بالا به پائین، رنگ سیر چوب کنتراستی مهیا میکند که ریتمی کاملا متفاوت از دیگر طرحهای راه پله ای به بیننده القا میکنید. (طراحی توسط Patrick Jouin)

سری به اینجا بزنید!

استفاده از درخت در ساختار ساختمان

ما میتوانیم با طبیعت باشیم یا در برابر آن قد علم کنیم. در این بین بعضی از معماران تصمیم گرفتند تا حد وسط را در پیش بگیرند. آنها بجای اینکه درختها را قطع کنند و خانه های خود را بسازند از همان درختها به عنوان قسمتی از ساختار جدید استفاده کردند.

abcabcabc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *