abcabcabc ده سکوی عظیم پیاده رو که نفس را در سینه ها حبس میکنند. | .: مهتری
چهار شنبه , 16 ژانویه 2019

ده سکوی عظیم پیاده رو که نفس را در سینه ها حبس میکنند.

این سکوهای عظیم علاوه بر اینکه سازه هایی قوی و در عین حال مطمئن هستند، از طرفی بیننده را در هیجان و شگفتی غرق میکنند. دیدن مناظر اطراف بر روی یک سازه با معماری و طراحی شگفت انگیز این هیجان را صدچندان میکند.

1- اتریش (Dachstein Sky Walk)

Dachstein Sky Walk (Austria)

با نام محلی “بالکن آلپ” ، پیاده رو فضایی “داخشتین” در ۲۷۰۰ متر از سطح دریای آزاد بنا گردیده و بر بالای یک صخره با ارتفاع ۲۵۰ متر در “هونرکوگل” جا خوش نموده. یک منظره پانورامای ۳۶۰ درجه ای به بازدیدکنندگان اجازه میدهد تا مناظر اسلوونی را در شمال جمهوری چک ببینند. این پیاده رو به وضوح از سکوی “آبشار نیاگارا” و حتی از “آبشار ایگوآزو” در برزیل بلندتر است.

2- نروژ (Aurland Lookout)

Aurland Lookout (Norway)

دو معمار با نامهای “تاد ساندرس” و “تامی ویلهلمسن” گرد هم آمدند تا یک منظره بدیع بر فراز ارتفاع 2000 پایی (609.6m) “اورلاند فیور” در نروژ بنا کنند و محصول کارشان برنده زیباترین اثر مسابقه توریستی نروژ شد. انتهای این سکو که بصورت خم شده تبدیل به سازه میشود با یک ورق شیشه ای بسته شده، منظره ای بدیع از اراضی اطراف را برای کسانیکه شهامت رفتن تا انتهای این سکو را دارند تقدیم میکند.

3- آریزونای آمریکا (Grand Canyon Skywalk)

Grand Canyon Skywalk (Arizona - USA)

این سکوی نعلی شکل ترسناک بر فراز 4000 پایی (1219.2m) زمین و با 20 متر پیش رفتگی بر لبه “گراندکانیون” معلق است!

این سکو با دیوارهای شیشه ای به ضخامت 10 سانت ساخته شده و بازدیدکننده ها در حین دیدار از منظره باید از کیسه‌های ضد خش بر روی کفشهای خود استفاده کنند. این سازه عظیم مهندسی شده میتواند 70 تن وزن (معادل 14 فیل بزرگ آفریقایی) را تحمل کرده و در بادهای 100 متر بر ثانیه این منطقه سالم بماند.

4- برزیل و آرژانتین (Suspended platform at Iguazu Falls)

Suspended platform at Iguazu Falls (Brazil and Argentina)

خود آبشارها به قدر کافی باشکوه و عالی هستند و علی الخصوص وقتی در میان طبیعت استوایی قرار میگیرند مطمئناٌ بازدید از آنها بسیار لذت بخش‌تر خواهد بود.

برای قدردانی از عظمت و منظره باشکوه آبشارها ارزشش را دارد که از بالای یک سکوی پیاده رو به آنها نگاه کرده شود. این سکوها آنقدر به آبشار نزدیک هستند که با ذرات معلق آب خیس و با غرش آبشار کر میشوید، آنهم در حالیکه بر بالای یک صخره 80 متری معلق هستید!

5- نیوزلند (Auckland’s Sky Tower)

Auckland's Sky Tower (New Zealand)

برج 328 متری آوکلند بزرگترین سازه بلند نیمکره جنوبی است. این سازه عظیم با استفاده از 2000 تن فولاد مقاوم شده و با 660 تن فولاد سازه ای و 15000 مترمکعب بتن به فضا رفته. این سازه میتواند در برابر بادهایی با شدت 200 کیلومتر برساعت مقاومت کند، تا هشت ریشتر در برابر زلزله ایستادگی کند و از همه مهمتر در یک روز صاف مناظر اطراف تا 82 کیلومتر از بالای آن دیده میشود.

مرتفع ترین قسمت داخلی این برج یک پیاده رو با کف شیشه دارد که دیدن فضای 360 درجه از اطراف را ممکن میسازد.

6- استرالیا (Illawarra Fly Tree Top Walk)

Illawarra Fly Tree Top Walk (Australia)

ساختن این پیاده رو تقریبا پنج ماه طول کشید و در ارتفاعات “نایتز هیل” و در “هایلندز جنوبی” قرار دارد. “پیاده رو ایلاوارا” به بازدیدکنندگان اجازه میدهد تا در بین جنگل بارانی کانوپی و بر فراز 25 متر از سطح زمین روی یک سکوی فولادی قدم زده و از مناظر اطراف لذت ببرند.

پیاده رویی که 500 متر بر لبه سینه کش تپه کشیده شده یک منظره بدیع از اطراف را تقدیم بیننده‌ها می‌کند.

7- سوئیس (Landscape Promontory)

Landscape Promontory (Switzerland)

“منظره دماغه” یک سکوی معلق است که توسط “پائولو بورگی” بعنوان قسمتی از پروژه “کاردادا” طراحی شده و تجدید حیات دوباره کوه کاردادا حساب میشود.

گذرگاه پیاده از فولاد ضد زنگ و تیتانیوم ساخته شده و تا کنار منظره ای از لاگو ماگویر کشیده شده. منظره پانورامای اطراف تنها چیزی نیست که باعث تحسین بیننده ها میشود. سمبل ها و نشانه هایی که در کف پیاده رو کنده کاری و تعبیه شده اشاره ای به تاریخ و فرهنگ این سرزمین دارد.

8- ویسکانسین – آمریکا (Infinity Room at House on the Rock)

Infinity Room at House on the Rock (Wisconsin - USA)

خانه صخره ای که در سال 1959 افتتاح شده، یک ترکیب از معماری منحصر بفرد اتاقها، خیابانها، باغها و مغازه‌هاست که توسط “آلکس جوردن” طراحی شده. این سکو در ایسپرینگ گرین قرار دارد و بسیاری از توریست ها را بخود جلب میکند. سرسرایی که بی انتها بنظر میرسد بدون اینکه از پایین محافظت شده باشد بر روی دره کشیده شده و نکته جالب اینکه بیش از 3000 قاب و پنجره دست ساز دارد.

9 – ایتالیا (Il binocolo)

Il binocolo (Italy)

در میان باغهای قصر تراتمانزدروف ایتالیا قرار داد و شما این سکوی جذاب فولادی را در حالیکه از میان درختها بیرون زده پیدا خواهید کرد. اسم این سکو در زبان محلی به معنی “دوربین” است که برگرفته از شکل سقف دماغه آن است و میتوان از آنجا مناظر اطراف را دید. طراح این اثر معماری “ماتیو ثان” میباشد.

10- اتریش (Top of Tyrol)

Top of Tyrol (Austria)

“برفراز تایرول” طراحی شده توسط “Astearchitecture” یک سکوی تماشاست که بر بالای 3000 متر از سطح دریای آزاد و در کشور اتریش قرار دارد.

فولاد آبکاری شده در این سازه برای مقاومت بیشتر آن در مقابل آب و هوای نامساعد اطراف استفاده شده و شما میتوانید 9 متر بالاتر از قله این کوه ایستاده و منظره پایین را تماشا کنید.

سری به اینجا بزنید!

استفاده از درخت در ساختار ساختمان

ما میتوانیم با طبیعت باشیم یا در برابر آن قد علم کنیم. در این بین بعضی از معماران تصمیم گرفتند تا حد وسط را در پیش بگیرند. آنها بجای اینکه درختها را قطع کنند و خانه های خود را بسازند از همان درختها به عنوان قسمتی از ساختار جدید استفاده کردند.

abcabcabc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *